Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Przedmiotem Ustawy, która weszła w życie z dniem 28 sierpnia 2018 r. jest organizacja krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i określenie zadań oraz obowiązków podmiotów wchodzących w jego skład. Ustawa reguluje również kwestie sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania jej przepisów oraz tryb ustanawiania Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Treść ustawy określa zarówno podmioty będące uczestnikami krajowego systemy cyberbezpieczeństwa, jak i ich obowiązki.
Realizując zadania wynikające z Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grzmiącej przekazuje dostęp do materiałów zawierających wiedzę o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa i stosowaniu skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami.
Zachęcamy do śledzenia informacji publikowanych w szczególności na stronach zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa informatycznego, np.:
- na stronie internetowej pierwszego w Polsce zespołu reagowania na incydenty informatyczne CERT.PL: https://www.cert.pl/
- przygotowanych przez CERT.PL publikacji: https://www.cert.pl/publikacje/
- cyklicznego, bezpłatnego biuletynu porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów OUCH!: https://www.cert.pl/ouch/
- biuletynu informacyjnego systemu reagowania na incydenty komputerowe: http://csirt-mon.wp.mil.pl/pl/3.html
- na stronie zespołu ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej: https://dyzurnet.pl/
Zgłaszanie incydentów bezpieczeństwa: https://incydent.cert.pl/
Cyberbezpieczeństwo to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy.